Kondilomi, HPV i vakcine: Sve što treba da znate

Pcela Blog 2025-03-24

Kompletan vodič o kondilomima, HPV virusu, dijagnostici, lečenju i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti za prevenciju i iskustva pacijenata.

Kondilomi, HPV i vakcine: Sve što treba da znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Ova bolest izazvana je humanim papiloma virusom (HPV) i može izazvati veliku nelagodu, a u nekim slučajevima može dovesti i do ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Šta su kondilomi i kako se prenose?

HPV virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu (vagina, anus, penis). Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih oko 30 izaziva polne kondilome. Virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i sa majke na dete tokom porođaja.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Važno je napomenuti da HPV virus ne može biti dijagnostikovan analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Tipovi HPV virusa i njihova opasnost

HPV virusi se klasifikuju po brojevima. Većina tipova je relativno bezazlena, ali neki predstavljaju veći rizik:

  • HPV 6 i 11 - najčešći uzročnici kondiloma, lako uočljivi, ali ne izazivaju rak
  • HPV 16, 18, 31 i 45 - izazivaju ravne, skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne

Klinička slika i dijagnoza

Kod muškaraca se kondilomi najčešće javljaju na penisu, prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu i otvoru uretre. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.

Kondilomi su obično mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima.

Lečenje kondiloma

Lečenje je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode lečenja uključuju:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser - posebno efektan za unutrašnje kondilome
  • Topikalne terapije - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluoracil kreme
  • Hirurško odstranjenje

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa (bradavice), a ne i sam virus. Zbog toga su česti recidivi, pa je potrebno ponavljati terapiju.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do pada imuniteta, što može dovesti do ubrzanog širenja kondiloma. Lečenje je moguće tokom cele trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, laserska vaporizacija se može izvesti 15-20 dana pre termina porođaja.

HPV vakcine

U Srbiju su pre nekoliko godina stigle vakcine protiv HPV virusa (Cervarix i Gardasil). Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovo dejstvo. Preporučuju se devojkama između 9 i 26 godina, a najveći efekat imaju pre bilo kakvog seksualnog kontakta.

Vakcine se daju u tri doze (druga doza nakon dva meseca, treća nakon šest meseci od prve). Cena po dozi je oko 150 evra, a trenutno se ne daju besplatno u okviru obaveznog vakcinalnog kalendara.

Prevencija i saveti

  • Redovne ginekološke kontrole
  • Upotreba kondoma (smanjuje rizik, ali ne eliminiše ga potpuno)
  • Održavanje imunog sistema na visokom nivou
  • Uzimanje drugog mišljenja pre početka terapije
  • Razmatranje vakcinacije, posebno za mlade osobe

Iako kondilomi predstavljaju neprijatnu i često mučnu bolest, uz pravilnu dijagnozu i terapiju mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je ne paničiti, potražiti više mišljenja i strpljivo pratiti terapiju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.